Czym jest aikido?


O Aikido i o Aikido w naszej sekcji

Nie sposób streścić wszystkich informacji o aikido, których pełno w internecie. Na pytanie: „co to jest aikido?” najkrócej można odpowiedzieć, że aikido to sztuka walki wykorzystująca dźwignie, rzuty i uderzenia, która pozwala opanować skuteczne techniki obrony przed jednym lub większą liczbą atakujących, także przed nożem czy pałką. Trening obejmuje również techniki walki mieczem oraz kijem. Aikido dysponuje niezwykle dużą liczbą technik, co daje duże możliwości, jeżeli chodzi o sposób prowadzenia treningu i dobór technik.

Wykorzystujemy te możliwości na naszych treningach. Dzieci i młodzież ćwiczą techniki, które nie narażają stawów na urazy i nie grożą niebezpiecznymi przeciążeniami, a do ćwiczeń z bronią używają piankowych mieczy. Dorośli również ćwiczą w sposób dostosowany do swoich możliwości.

Ćwiczący, którzy osiągną wyższy poziom mogą ćwiczyć techniki zaawansowane. Aikido w samoobronie wygląda inaczej niż podczas zwykłego treningu lub pokazu i bazuje na formach tak skróconych, że przypominają one uderzenia. W realnej walce nie ma bowiem czasu na stosowanie skomplikowanych przechwytów i dźwigni. Ich ćwiczenie jest natomiast potrzebne, by opanować własne ciało i wiedzieć jak kontrolować ciało atakującego. Tak jak z jazdą na nartach – by jeździć szybko i pewnie, należy najpierw nauczyć się jeździć wolno i technicznie poprawnie.


Dbamy o to, by ta nauka była bezpieczna, przebiegała w sympatycznej atmosferze i by wszyscy, którzy z nami ćwiczyli chcieli dalej spotykać się na macie.


Rozumiemy, że nie każdy jest zainteresowany treningiem na poziomie wyczynowym, ale chcemy, by każdy miał możliwość - o ile tylko zechce - osiągnąć mistrzostwo. Dla nas aikido to praca i droga do perfekcji, którą każdy może iść we własnym tempie.

 

 (...) Aikido nie jest sztuką walki z nieprzyjacielem i pokonania go.

Jest drogą prowadzącą wszystkie ludzkie istoty ku życiu w wielkiej rodzinie.

Sekretem aikido jest zrobienie siebie samego jednością z wszechświatem kierując się jego naturalnym ruchem (...)